Dom Porady

Rola kołysanek w rozwoju dziecka #sweetdreamsskiphop

Mogę się założyć, że większość mam śpiewa swoim maluszkom kołysanki, bądź włącza ulubione melodie. Ja spokojnie mogę sobie przybić piątkę z tymi, u których usypianie maluszka bez muzyki nie ma szans 🙂 Nawet wtedy gdy Antoś smacznie zasypiał przy piersi – w tle musiała lecieć spokojna muzyka. Zaczęłam się zastanawiać.. Jaki jest fenomen kołysanek? Dlaczego od wieków mamy nuciły swoim maleństwom? Czy spokojne rytmy pomagają tylko (albo i aż!) szybciej i spokojniej odpłynąć bobaskowi w krainę snów? A tu się zdziwicie.. Bowiem, kołysanki mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka :)!

Niewątpliwie dają poczucie bezpieczeństwa, rozluźnienie oraz spokojny sen. Dodatkowo, dzięki słuchaniu muzyki w mózgu dziecka tworzą się specyficzne połączenia nerwowe. Są one niezmiernie ważne gdyż powstają tylko we wczesnym dzieciństwie. Wielu naukowców jest zdanie, iż połączenie te są odpowiedzialne za stymulowanie takich zmysłów jak wzrok czy mowa. Wniosek z tego prosty – im więcej nowych połączeń nerwowych zostanie stworzonych tym większe możliwości mózgu do rozwoju. Tłumacząc to na język polski 😉 Im szybsze zainteresowanie malucha muzyką tym większy jest jego potencjał do uczenia się nowych rzeczy.

Muzyka to rytm i rym. Co daje ta ciągłość powtórzeń? Między innymi to, że dziecko uczy się określonych zwrotów, dźwięków. Maluszek ma możliwość rozpoznawania ich przez co ćwiczy swą pamięć. Jego mózg nastawiony jest na zapamiętywanie co w przyszłości skutkuje szybszym przyswajaniem wiedzy.

Nigdy nie byłam przeciwniczką kołysania dziecka. Odkąd Antoś się urodził brałam go na ręce i w rytm muzyki „lulaliśmy się’, kołysaliśmy i tańczyliśmy. (dzięki temu też łagodziliśmy kolki, które były o k r o p n e ) Teraz, wiem jak dużo dobrego robiłam 😉 Mając swojego maluszka w ramionach dodatkowo śpiewając mu bądź włączając ulubione melodyjki dostarczamy szkrabowi dwóch bodźców jednoczenie. Dziecko jednoczy ze sobą doświadczenia związane z ruchem ciała oraz rytmem słyszanej muzyki. Wspomaga to rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej dzięki czemu maluszek w przyszłości może szybciej nauczyć się tańcowania 🙂 A umiejętność ta jest bardzo ważna.. no bo jak to tak, iść na dyskotekę i podpierać ścianę? :)))))

A teraz coś dla rodziców 🙂 Nie zauważyliście jak słuchanie dziecinnych melodyjek korzystnie wpływa na Wasze samopoczucie?? Mnie te spokojne rytmy, podobnie jak Antosiowi, pomagają się zrelaksować, wyciszyć, rozluźnić mięśnie – taki tam ‚środek uspokajający’ po wydarzeniach z całego dnia 😀 No i jak z niego nie skorzystać ;))?

Dźwięki, które często towarzyszą nam przy usypianiu Antosia pochodzą z przytulanki – projektora Skip Hop.

Owieczka odtwarza cztery melodie :

 1. „Baa Baa Black Sheep”,
 2. „Dla Elizy”,
 3. „Rock – a – bye Baby”
 4. „Kołysankę Brahmsa”

Naszą ulubienicą jest zdecydowanie utwór „Dla Elizy” gdyż towarzyszył nam juz wtedy – kiedy Antoś był jeszcze w brzuszku :)))

 

Warto wspomnieć o tym, że przytulanka która pomaga nam w zasypianiu jest również projektorem! Kolorowe gwiazdki i księżyc świecą w kilku kolorach – od niebieskiego przez czerwony aż po żółty. Dziecko może śledzić układ delikatnie zmieniającej się galaktyki co wpływa na rozwój percepcji wzrokowej. Na brzuszku naszej owieczki pojawia się podświetlone serduszko! Sny z nią – Skip Hop- na pewno są bajeczne :)) w końcu #sweetdreamsskiphop! ♥

Mogą Ci się spodobać także

1 Comment

 • Odpowiedz
  Monika
  10 marca 2017 at 13:51

  Uwielbiam Wasze wpisy!!!!!

 • Zostaw komentarz